Przyloty i odloty ptaków cz. 2

By admin

Lipiec 20, 2017 Zwierzakowe wpisy 1 Comment

Tagi: ptak drapieżny, ptak domowy, ptak egzotyczny, ptak flaming, ptak interaktywny, ptak immunologia, ptak jemiołuszka, ptak jak kuksaniec, ptak leśny, ptak łowny

Ogromne masy nasionek rozsypane jesienią po ziemi nie mogą leżeć długo, muszą być wyzbierane szybko i natychmiast, zanim kiełki wypuszczą. I znowu ptaszęta pełnią tę służbę, one utrzymują równowagę w świecie roślinnym, zbijają się jesienią w gromady i szybko, sprawnie zbierają rozsypane nasiona.

W gromady takie łączą się także czasem ptaki, gdy w pewnych miesiącach pokazuje się nadmierna ilość owadów i trzeba z nimi szybko zrobić porządek.

Późną jesienią wreszcie gromadzą się ptaki, aby przygotować się do odlotu, wiedzą bowiem, że gdy spadną śniegi i nastaną mrozy, ani pożywienia by nie znalazły, ani też lekkie ich suknie przed zimnem by ich zasłonić nie potrafiły. Odlatują ptaszęta na południe do cieplejszych krajów i znowu w krajach południowych zaczynają oddawać te same przysługi, jakie nam tutaj oddawały przez wiosnę, lato i jesień.

Nie wszystkie jednak ptaki opuszczają nas z nadchodzącą zimą. Pozostaje ich jeszcze cała gromada na straży naszych interesów, bo chociaż znaczna część owadów na zimę usypia, są jednak szkodniki, wyrządzające szkody i w zimie, i nad tymi właśnie ptaszęta czuwać muszą.

Latest Comments
  1. Reklama